مقالات عکاسی کودک

عکاسی کودک؛ از ایده تا لوکیشن

عکاسی کودک-طوس استودیو

عکاسی کودک ثبت لحظه‌های شیرین و روح کودکانگی زیباترین دوران زندگی انسان است. تا چشم به هم بزنیم کودکان بزرگ‌ می‌شوند و دیگر چهره معصوم دوران کودکی شان را فقط‌ می‌توان در قاب عکس و تصویر به تماشا نشست. طبیعی است که خیلی از پدر مادرها بخواهند لحظات کودکی، بزرگ شدن و قد کشیدن کودکان خود را ثبت کنند؛ از کارهای بامزه و شیطنت‌‌ها و فیگورهای دوست داشتنی فرزندانشان عکس بگیرند و دوران کودکی فرزند خود را برای همیشه به همراه داشته باشند. در این میان عکاسی کودک در طبیعت طرفداران زیادی دارد و برای خیلی از والدین موضوع جذابی است. در این مطلب از سایت استودیو طوس با ما همراه شوید تا درباره عکاسی کودک در فضای باز و طبیعت و همچنین پکیج خانواده و کودک اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

چرا عکاسی کودک مهم و جذاب است؟

پدر و مادرها حس و حال عکس‌های دوران کودکی فرزندانشان را بسیار دوست دارند و با هر بار دیدن آن خاطره‌های زیادی برایشان زنده‌ می‌شود. مخصوصا اگر این عکس‌‌ها توسط عکاسان حرفه ای با مهارت فنی گرفته شده باشد دوران کودکی با جزئیات بیشتری برای والدین تداعی‌ می‌شود. تنها یک عکاس حرفه ای‌ می‌تواند با تکنیک و مهارت خاص خود واقعیت دوران شیرین کودکی را در یک قاب فلزی یا چوبی به تصویر بکشد. عکاسی کودک در طبیعت یا فضای باز و آتلیه به والدین حس بسیار خوبی‌ می‌دهد؛ از طرفی این روش راهی برای انتقال احساس پدر و مادر و توجه و محبت آنان نسبت به کودک است.

 

عکاسی کودک بر اساس سن

از میان موضوعات فراوان در جهان، عکاسی کودک در فضای باز بهترین سوژه برای عکاسان است. آنها‌‌ عاشق ژست گرفتن‌های بامزه‌اند و از اینکه در مرکز توجه باشند و خودی نشان بدهند لذت‌ می‌برند. عکاسی کودک موضوعی خستگی ناپذیر است چرا که اساسا کودک خود یک موجود خستگی ناپذیر است. حتی اگر حوصله‌ی کودک از ایستادن جلوی دوربین سر برود و بخواهد با فعالیت دیگری در طبیعت خودش را سرگرم کند در همان حالت هم بهترین سوژه برای عکاسی از زاویه ای دیگر خواهد بود. عکاسی کودک در فضای باز بر اساس سن کودکان به صورت زیر دسته بندی‌ می‌شود:

 • عکاسی از نوزاد
 •  عکاسی از کودکان نوپا
 • عکاسی از خردسالان
 •  عکاسی از کودکان دبستانی

عکاسی کودک بر اساس سن-طوس استودیو

 

انواع لوکیشن‌‌ها در عکاسی کودک

برای عکاسی کودک از لوکیشن‌های مختلفی‌ می‌توان استفاده کرد. انتخاب لوکیشن به نظر و شرایط والدین و علایق و سلایق کودک بستگی دارد. از جمله مهم ترین لوکیشن ها برای عکاسی کودک‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عکاسی کودک در منزل
 • عکاسی کودک در آتلیه
 • عکاسی کودک در طبیعت

 

عکاسی کودک در طبیعت

استفاده از عوامل طبیعی مانند آب، نور، چمن، درختان و غیره، عکس کودکان را بسیار زیباتر‌ می‌کند. گویی شما تحفه ای از جهان هستی را در دل طبیعت گذاشته اید و مشغول عکاسی شده اید! هر چند عکاسی کودک در آتلیه و فضای بسته محیطی امن و مطمئن برای کودکان به شمار می‌رود اما با رعایت برخی نکات عکاسی کودک در فضای باز هم جذابیت‌های خودش را دارد.‌‌ والدین نباید از ویژگی‌های طبیعت و جلوه ای که در عکس کودکانشان ایجاد‌ می‌کند به سادگی بگذرند. با ایده‌های عکاسی کودک در طبیعت که در ادامه مطلب عنوان‌ می‌شود‌ می‌توان فضای باز را تبدیل به یک آتلیه عکاسی حرفه ای و مجهز و در عین حال متناسب با شرایط کودکان کرد.

 • در درجه اول برای عکاسی کودک باید خلق و خوی کودک و روحیات او برای والدین مشخص باشد تا بتوانند درباره اخلاق و علاقه‌مندی‌های کودک خود با عکاس صحبت کنند. مطمئنا عکاس با درک صحیح و شناخت کافی بهتر‌ می‌تواند نسبت به عکاسی از کودک اقدام کند.
 • عکاسی کودک در طبیعت سختی‌های خودش را دارد. این موجودات دوست داشتنی بسیار پر تحرک و پر جنب و جوش هستند و برای عکاسی در کسری از ثانیه حالت و جای خود را عوض‌ می‌کنند. عکاس کودک باید بتواند به همان سرعتی که کودکان حالت‌های خود را تغییر‌ می‌دهند خود و زاویه دوربینش را با حرکات کودک تطبیق دهد.
 • بهتر است هنگام عکاسی کودک بچه را مجبور به گرفتن ژست خاصی نکنید. همان حالت عادی و غیر رسمی بهترین فیگور برای عکاسی کودک در فضای باز است. احتمالا‌‌ شما هم با این موضوع موافق باشید که عکس‌های بدون مقدمه که از کودکان مشغول به کار یا بازی گرفته‌ می‌شود جزو بهترین عکس‌های کودک به شمار می‌رود.
 • کودکان دقت کمی دارند و کم حوصله اند. اگر لازم است که در یک لحظه به دوربین واکنش نشان دهند قبل از آن دقیقاً مشخص کنید که قرار است چه کاری انجام دهید.
 • در عکاسی کودک لازم است گاهی برای اینکه دنیا را از نگاه زیبای بچه‌‌ها ببینید دوربین را هم سطح دیدگان او قرار دهید تا زاویه عکس برداری بهتر و واقعی تری داشته باشید. عکس‌هایی که زاویه آن هم سطح کودک است بسیار جذاب تر از عکس‌هایی است که از زاویه‌های بالا یا پایین تر از کودکان انداخته‌ می‌شود.
 • هنگام عکاسی کودک سعی کنید با بچه‌‌ها صحبت کنید.‌ می‌توانید درباره عکس‌هایی که‌ می‌گیرید حرف بزنید و توجه آنان را جلب کنید؛ در این صورت کودک خود را به نوعی در کاری که در حال انجام است سهیم‌ می‌داند و احساس نمی کند که قرار است چیزی به او تحمیل شود بنابراین بهتر با عکاس خود همکاری‌ می‌کند.
 • کودکان سرشار از انرژی شادی و شور زندگی هستند به همین دلیل عکاسی کودک در فضای باز فعالیتی لذت بخش و در عین‌حال تخصصی است که نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. لازم است به عکاسی کودک بیشتر به عنوان یک تفریح نگاه کنید تا یک شغل و کار تخصصی! در این صورت ارتباط بهتری با بچه‌‌ها برقرار‌ می‌کنید و در کودکان نیز انگیزه ای ایجاد‌ می‌شود تا رضایت خاطر عکاس خود را جلب کنند.
 • یکی از بهترین سوژه‌‌ها برای عکاسی کودک معصومیت آنان در رفتار و چهره است. هنگام عکاسی کودک در طبیعت بهتر است اجازه دهید کودکان به راحتی بازی کنند یا درباره یک موضوع خاص فکر کنند و یا از اتفاقی متعجب شوند. در این حالت باید روی کودک فوکوس کنید و سرعت شاتر را متناسب با حرکات او انتخاب نمایید.
 • عکاس کودک باید بتواند با کودکان رابطه صمیمی و رفاقتی ایجاد کند و هرگز کودک را مجبور به گرفتن ژست خاصی نکند. کودکان نمی توانند ناراحتی خود را پنهان کنند و اگر از دست شما آزرده شوند و از دستورات و امر و نهی کردن به ستوه بیایند حتماً آن را در چهره خود نمایان‌ می‌کنند.
 • عکاسان کم حوصله یا سختگیر که وسواس زیادی هنگام عکاسی دارند نمی توانند از کودکان عکس‌های خوبی در طبیعت بگیرند. حال و هوای آنان بدون شک به کودکان نیز منتقل‌ می‌شود. در این شرایط لازم است که موضوع عکاسی را برای کودکان تبدیل به یک فرآیند جذاب کنید تا آنها با رضایت خاطر با شما همکاری کنند.
 • کودکان خیلی زود حالت خود را تغییر‌ می‌دهند بنابراین اگر دست روی دست بگذارید احتمالاً باید تا پاسی از شب مشغول عکاسی شوید و در نهایت بهترین و پرانرژی ترین لحظات را برای ثبت عکاسی کودک از دست‌ می‌دهید؛ پس با مهارت و توجه کافی به طور دائم از کودک عکس بگیرید. معمولاً از هر ۲۰ عکس کودک یک عکس نتیجه رضایت بخشی دارد.
 • برای عکاسی کودک در فضای باز گاهی مجبورید با موانع مختلف حرکات کودک را محدود کنید. در غیر این صورت ممکن است تمام روز در حال دویدن به دنبال کودک باشید زیرا کودکان گاهی در همان لحظه عکس گرفتن از جای خود بلند‌ می‌شوند و دنبال موضوع جدید برای سرگرمی‌ می‌روند. بهترین گزینه برای محدود کردن کودکان استفاده از اکسسوری‌های تزئینی مانندسبد، لگو، میز و صندلی یا حصارهای چوبی است.
 • عکاسی کودک در طبیعت یک فرآیند زمان‌بر است. ممکن است هنگامی که مشغول تنظیم زاویه دوربین خود هستید حشرات در فضای باز به کودکان آسیب برسانند.‌‌ به همین دلیل قبل از عکاسی کودک فضای مورد نظر را از لحاظ وجود حشرات بررسی نمایید.

عکاسی کودک در طبیعت-طوس استودیو

 

ایده‌هایی برای جذابیت عکاسی کودک در فضای باز

با وجود آتلیه‌های مدرن و پیشرفته روز به روز به طرفداران عکاسی کودک در طبیعت افزوده‌ می‌شود. عکاسان حرفه ای تلاش می‌کنند تا با روش‌های گوناگون مانند پخش موسیقی‌های جذاب به کودکان در فضای باز آرامش دهند. در ادامه مطلب با نکته‌‌ها و ایده‌هایی برای جذابیت عکاسی کودک در فضای باز همچنان همراه شما خواهیم بود.

توجه به شرایط جوی و دمای هوا

قبل از اقدام برای عکاسی کودک در طبیعت از شرایط آب و هوایی مطلع شوید تا به دردسر نیفتید. لازم است دمای هوا را کنترل کنید و ببینید آیا کودک تحمل گرما و سرمای محیط را دارد یا خیر؟

زاویه تابش نور خورشید

زمانی که نور خورشید کودک را آزار نمی دهد و تاثیر چندانی در کیفیت عکس‌‌ها ندارد بهترین زمان برای عکاسی کودک در فضای باز است. ما به شما اوایل صبح و بعد از ظهر را پیشنهاد‌ می‌کنیم.

اثر باد روی موهای زیبای کودک

وقتی باد‌ می‌وزد و موهای کودک را به هم‌ می‌ریزد فرصت خوبی برای گرفتن عکس‌های زیبا و جذاب از کودک در فضای باز است. البته اگر سوژه عکاسی نوزاد است باید از او در برابر باد محافظت کرد.

لطافت قطرات باران

شاید بخواهید از کودکان در باران عکس بگیرید و لطافت بیشتری به آثار خود‌‌ بدهید؛ در این صورت از تجهیزات مناسب برای عکس برداری در باران استفاده کنید و محافظت از کودک را در برابر سرما فراموش نکنید.

روزهای قشنگ برفی

عکاسی کودک در فضای باز آن هم در روزهای برفی ایده جذابی است که البته سختی و دردسرهای خودش را هم دارد. عکاسان حرفه ای بهتر است با استفاده از نرم افزارهای مخصوص آیتم برف را به عکس کودکان اضافه کنند. در غیر این صورت حتما از کودک در برابر عوامل جوی، لیز خوردن یا سرماخوردگی در روز برفی محافظت کنید.

فضای آرام و بی سر وصدا

آرامش محیط و فضایی که برای عکاسی کودک انتخاب‌ می‌کنید باید به اندازه کافی آرام و به دور از سر و صدا و شلوغی باشد تا کودک بتواند تمرکز کند و با شما برای گرفتن عکس همکاری کند.

تم رویایی غروب خورشید

اگر‌ می‌خواهید جلوه ی رمانتیک و رویایی به عکاسی کودک بدهید لحظات غروب خورشید را هرگز از دست ندهید. باید سرعت عمل بالایی داشته باشید چون غروب خورشید فقط چند دقیقه به شما فرصت ثبت لحظات را‌ می‌دهد.

تم رویایی غروب خورشید-طوس استودیو

 

موج دریا و بازی با شن‌های ساحل

یکی از بهترین مکان‌‌ها برای عکاسی کودک در طبیعت ساحل دریا است که اتفاقا کودکان علاقه زیادی به آن دارند و یک محیط شاد و فرح بخش برای عکاسی است.

پاییز و برگ ریزانش

یکی از دلایل جذابیت عکاسی کودک در طبیعت استفاده از فرصت پاییز با برگ‌های طلایی و رنگارنگ است. اواسط فصل پاییز به دلیل دمای مناسب هوا بهترین زمان برای استفاده از آیتم برگ‌های پاییزی در عکس های کودکان است.

چمن‌های باطراوت

عکس‌های بزرگسالان هم در چمن‌های سرسبز جذاب و دیدنی است چه برسد به کودکان زیبا و معصوم! این فرصت خوب و بدون دردسر را از دست ندهید و از چمن‌های طبیعی برای زیباتر شدن عکس کودکان استفاده کنید.

حلقه گل و شکوفه

گل و شکوفه‌های زیبا را در اطراف کودک بچینید یا از بالا روی سرش بریزید و مشغول عکاسی شوید. مطمئن شوید که گل‌‌ها خار ندارند یا حشره ای مانند زنبور در میان آن نیست.

حباب‌های رنگی

کودکان علاقه زیادی به هوا، آب و بازی با حباب ساز‌‌ها دارند آب هم کودکان را سرگرم‌ می‌کند و هم با انعکاس نور جذابیت ویژه ای به عکس‌ می‌بخشد.

 

عکاسی کودک در آتلیه

در بخش پایانی این مطلب برای تکمیل موضوع عکاسی کودک به چند نکته کوتاه برای بهتر شدن عکس کودکان در آتلیه اشاره‌ می‌کنیم.

 • گذاشتن دیافراگم برای کودکانی که تحرک زیادی دارند مناسب است و اثر حرکت‌های کودک را در عکس حذف‌ می‌کند. نور غیر مستقیم طبیعی به دلیل حالت نرمی که به پوست کودکان‌ می‌دهد بهترین حالت برای تنظیم نور هنگام‌‌ عکاسی کودک است.
 • بهترین پس زمینه برای عکاسی کودک در آتلیه تم‌های تک رنگ خاکستری، بژ، سفید و آبی آسمانی است. هر چه زمینه عکس شلوغ تر و روشن تر باشد عکس کودک جذابیت و جلوه ی کمتری دارد.
 • عکس‌های سیاه و سفید کودکان هیچ وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه حالت کلاسیک و تازگی خود را حفظ‌ می‌کند. برای نمایش چهره معصوم کودک‌ می‌توان از عکس سیاه و سفید نیز استفاده کرد.
 • یکی از بهترین حالت‌‌ها برای عکاسی کودک، گرفتن عکس صورت او است که طرفداران زیادی دارد. همه والدین تقریباً یک عکس از چهره کودک خود در منزل دارند. دلیل محبوبیت این نوع عکسبرداری نمایش پاکی چهره کودک در قاب تصویر است.
 • برای عکاسی کودک در آتلیه همیشه او را مجبور نکنید بهترین لباس‌هایش را بپوشد، موهایش را حالت بدهد و یا با یک فیگور رسمی جلوی دوربین ظاهر شود. گاهی عکس گرفتن از کودکان در حالت ژولیدگی یا کثیفی و شلختگی مخصوصا هنگام بازی کردن با رنگ، گل بازی، غذا خوردن و… جز زیباترین عکس‌‌ها است. حتماً شما هم موافقید که عکس‌هایی که از کودکان در حال خمیازه کشیدن، بازی کردن، غذا خوردن یا حتی گریه کردن ثبت‌ می‌شود زیباترین عکس‌های دوران کودکی هستند.
 • برای تولید عکس ارزشمند و خلاقانه باید لباس کودک، زمینه، مو و نمای کلی لوکیشن آتلیه در نظر گرفته شود. در عکاسی کودک استفاده از رنگ‌های ساده به جای لباس‌هایی با رنگ‌های روشن باعث‌ می‌شود تمرکز بیننده به جای مسائل جانبی مانند لباس به سمت خود کودک جلب شود.

عکاسی کودک در آتلیه-طوس استودیو

 

جمع بندی

شما در این مطلب با موضوع عکاسی کودک از سایت استودیو طوس همراه ما بودید. سعی کردیم مهمترین نکات عکاسی کودک در طبیعت را برای ثبت بهتر دوران جذاب کودکان عنوان کنیم. در پایان به والدین عزیز یادآوری می کنیم برای داشتن عکس های باکیفیت تر از کودکان خود سعی کنند ارتباط خوبی بین کودک و دوربین برقرار کنند تا هنگام قرار گرفتن در جلو دوربین های حرفه ای عکاسی استرس نگیرند و دست وپای خود را گم نکنند.

 

سوالات متداول

1- بهترین لوکیشن برای عکاسی کودک کدام است؟

برای عکاسی کودک از لوکیشن‌های مختلفی از جمله آتلیه، منزل، طبیعت و فضای باز‌ می‌توان استفاده کرد. انتخاب لوکیشن به نظر و شرایط والدین و علایق و سلایق کودک بستگی دارد.

2- چه سنی برای عکاسی کودک بهتر است؟

کودکان در هر سنی زیبا و بهترین سوژه برای عکاسی هستند. عکاسی از نوزاد، عکاسی از کودکان نوپا، عکاسی از خردسالان، عکاسی از کودکان دبستانی هر کدام لطف خودش را دارد و برای خانواده ها بسیار محبوب است.

3- آیا عکاسی کودکان به صورت سیاه وسفید قدیمی شده است؟

خیر عکس‌های سیاه و سفید کودکان هیچ وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه حالت کلاسیک و تازگی خود را حفظ‌ می‌کند. برای نمایش بهتر چهره پاک و معصوم کودک‌ می‌توان از عکس سیاه و سفید استفاده کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *