مقالات عکاسی کودک

عکاسی و فیلمبرداری نوزاد

عکاسی نوزاد

دوران کودکی بسیار شیرین و لذت بخش و در عین‌حال زودگذر است؛ به همین دلیل خیلی از والدین توجه زیادی به این دوران حساس دارند و تلاش‌ می‌کنند با عکاسی نوزادان این لحظات شیرین را برای همیشه ثبت نمایند. در این مطلب با سایت استدیو طوس همراه شوید تا پاسخ کاملی به پرسش عکاسی نوزاد چیست ارائه دهیم و نکات مهم عکاسی از نوزاد را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

 

عکاسی نوزاد چیست؟

عکاسی نوزاد راهیست برای مرور خاطرات کودکی در آینده و یادآور روزها و لحظات خوبی که پدر و مادر با دوران شیرین کودک دلبند خود گذرانده‌اند. عکاسی نوزادان با ارتباط و تعامل با نوزاد شروع‌ می‌شود. در عکاسی از نوزاد هم باید مسائل روانشناختی نوزادان را در نظر گرفت و هم به مسائل فنی و تجهیزات مورد نیاز توجه کرد. برای عکاسی از نوزاد به تجهیزات مختلفی از جمله دوربین، لنز، نورسنج، فلاش، شکل دهنده‌های نور، اکسسوری‌های تزیینی، سه پایه، رفلکتور و… نیاز دارید.

 

انواع عکاسی نوزاد و کودک

در حال حاضر عکاسی کودکان بر اساس سن و سال کودک تقسیم‌ می‌شود:

  1. عکاسی از نوزاد
  2. عکاسی از کودکان نوپا خردسال
  3. عکاسی از کودکان سن دبستان

 

لوکیشن عکاسی نوزادان

لوکیشن عکاسی نوزادان متفاوت است و بر اساس شرایط نوزاد و همچنین سلیقه والدین در لوکیشن های مختلفی از جمله فضای باز، منزل و آتلیه انجام‌ می‌گیرد.

 

مزایای عکاسی نوزاد در آتلیه

علاوه بر محیط آرام و دکور شده، از دیگر مزایای پکیج عکاسی کودک در آتلیه‌ می‌توان به استفاده از تم‌های مختلف با اکسسوری‌های محبوب نوزادان اشاره کرد. گرفتن عکس از صورت نوزاد در آتلیه نیز طرفداران زیادی دارد. عکس چهره نوزاد به زیبایی معصومیت و پاکی نوزادان را به بیننده انتقال‌ می‌دهد. اگر لوکیشن آتلیه را برای عکاسی نوزادان انتخاب کرده اید‌ می‌توانید از ایده مدل مو و لباس‌های مختلف از رسمی تا اسپرت برای فرزند خود کمک بگیرید و عکس‌های خلاقانه و ماندگاری ثبت کنید.

 

نکات اصلی برای عکاسی از نوزادان

یکی از نکات مهم عکاسی از نوزاد داشتن صبر و حوصله زیاد است. به هر حال سر و کله زدن با این موجودات کوچک و دوست داشتنی زمان زیادی می‌طلبد. لازم است که عکاس شرایط لازم را از لحاظ روحی و روانی برای گذراندن اوقات با آنان داشته باشد.

 

عکاسی از نوزاد بازیگوش یا آرام و منطقی؟!

قبل از عکاسی نوزادان اخلاق و روحیات نوزاد را بشناسید. درک این نکته کمک زیادی به شما در ثبت تصاویر بهتر‌ می‌کند. شما به عنوان عکاس باید درک درستی نسبت به خلق و خوی نوزاد داشته باشید. مثلا بدانید چه چیزی او را خوشحال و چه چیزی کلافه و ناراحت‌ می‌کند؟ با داشتن چنین اطلاعاتی در حین عکاسی از نوزاد می‌توانید ارتباط بهتری با او برقرار کنید و مانند یک همبازی با او همراه شوید.

 

ایستادن یا نشستن نوزاد در عکاسی نوزاد و کودک

هنگام عکاسی بهترین پوزیشن را برای کودک انتخاب کنید. ممکن است یک پوزیشن برای کودک 2 ساله خیلی زیبا و متناسب باشد اما همان پوزیشن برای کودک ۵ ساله مناسب نباشد. به همین دلیل هنگام انتخاب پوزیشن و ژست در عکاسی کودکان جثه، فیس و اندام کودک را در نظر بگیرید. دقت کنید که هنگام ژست دادن به کودک لحن شما آمرانه نباشد تا موجبات بدخلقی کودک را فراهم نکنید.

ایستادن یا نشستن نوزاد در عکاسی نوزاد و کودک

 

از حالت عادی نوزاد عکس بگیرید

برخی از عکاسان هنگام عکاسی نوزادان آنقدر درگیر ژست‌های مختلف می‌شوند که هم نوزاد را خسته‌ می‌کنند و هم در نهایت نمی‌توانند عکس‌های خوبی ثبت کنند. به شما پیشنهاد‌ می‌کنیم گاهی نوزاد را به حال خود رها کنید و در همان حالت که در لوکیشن فضای باز، منزل یا آتلیه در حال خندیدن، گریه، تعجب یا بازی کردن با اشیا است عکس‌های مورد نظر خود را ثبت کنید. مطمئن باشید این عکس‌ها جز خاطره انگیز ترین و زیباترین عکس‌های نوزاد شما خواهد شد.

 

مزه آلبوم عکاسی نوزاد با یک خواب شیرین

نوزادان موجودات دوست داشتنی هستند؛ مخصوصاً زمانی که چشمان خود را‌ می‌بندند و به خواب فرو‌ می‌روند. گویی انسانی در قالب یک فرشته روبروی شما قرار گرفته است. پیشنهاد‌ می‌کنیم هرگز آلبوم نوزاد را از این عکس‌های تاثیر گذار خالی نگذارید.

مزه آلبوم عکاسی نوزاد با یک خواب شیرین

 

از المان‌های طبیعی استفاده کنید.

نوزادان وقتی به دنیا‌ می‌آیند تا زمانی که به سن بلوغ برسند در طبیعی ترین و ناب ترین حالت ذاتی و فطری خود هستند. پس چه بهتر که با عناصر و المان‌های طبیعت مانند گل، برگ، درختان، بازی با خاک و آب آن‌ها را مشغول کنید و عکس‌های زیبایی بگیرید.

 

شلوغ کاری‌های نوزاد بهترین سوژه برای شماست

 نگران کثیف شدن محیط آتلیه یا منزل خود نباشید. شاید نخواهید لباس‌های نوزاد چرک شود یا اجزا و المان‌های دکور شما خراب شود و به هم بریزد؛ اما یادتان باشد حالت‌های شاد و بامزه نوزادان هنگام غذا خوردن، رنگ آمیزی و… بسیار زیبا هستند. پس قبل از هر چیز تمهیدات لازم و نکات مهم عکاسی از نوزاد را در نظر بگیرید. نوزاد را در مقابل یک سطل رنگ یا کیک خوشمزه، یک ظرف پر از پاستا یا حتی یک ظرف ماست قرار دهید و عکس‌های بامزه‌ای ثبت کنید.

شلوغ کاری‌های نوزاد بهترین سوژه برای شماست

 

عجله برای رفتن به دنیای بزرگ ترها

نوزادان عاشق لوازم و وسایل پدر و مادر هستند. گاهی کفش مادر خود را به پا می‌کنند یا کت پدر را‌ می‌پوشند و در خانه راه‌ می‌روند. ثبت این تصاویر پر از معنا و حس زندگی و امید به آینده در نوزادان است. این فرصت هیجان انگیز را از دست ندهید. وقتی یک دختر بچه کفش‌های پاشنه بلند مادر خود را پوشیده است یا یک پسر بچه پاپیون پدر یا کراوات پدر را در گردن دارد‌ می‌توانید عکس‌های هیجان انگیزی برای آلبوم نوزاد ثبت کنید.

 

تنظیمات عکاسی از نوزادان

نوزادان پر از جنب و جوش اند. مخصوصا وقتی در مکانی قرار می‌گیرند که با عکاس خود احساس غریبی‌ می‌کنند شاید مدام بخواهند به سمت والدین خود حرکت کنند. در این حالت بهتر است دیافراگم را در باز ترین حالت ممکن قرار دهید تا بتوانید اثر حرکت‌ها را از بین ببرید.

توجه داشته باشید که نور غیر مستقیم و طبیعی لطافت پوست نوزادان را بهتر نشان‌ می‌دهد.

 

عکس‌های سیاه و سفید بگیرید

درست است که رنگ یکی از عناصر اصلی در زندگی نوزادان و همچنین عکس‌های آلبوم خاطرات آنان است اما فراموش نکنید اگر‌ می‌خواهید یک عکس ماندگار داشته باشید که قدیمی نشود و از مد نیفتد چند عکس سیاه و سفید نیز در آلبوم خود داشته باشید. علاوه بر آنکه عکس‌های سیاه و سفید به شیوه ای خاص پاکی، آرامش و معصومیت نوزادان را نیز به نمایش می‌گذارد.

 

پس زمینه‌های شلوغ کمکی به شما نمی کند

نوزادان به اندازه کافی زیبا، دوست داشتنی و جذاب هستند. لازم نیست برای پس زمینه عکس آنان وقت زیادی بگذارید و شلوغ کاری کنید. هر چه توجه و تمرکز عکس بر روی چهره نوزاد باشد عکس شما زیباتر و خاطره انگیزتر‌ می‌شود. رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سفید، بژ، آبی آسمانی، کرم و… به دلیل برجسته کردن اجزای صورت برای عکاسی نوزادان مناسب تر است.

 

تکنیک‌های موثر در عکاسی از نوزاد و نوزاد

اگر از دوربین‌های پیشرفته برای عکاسی نوزادان استفاده‌ می‌کنید دست شما برای تنظیم دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر کاملاً باز است. هر کدام از این آیتم‌ها به شما قدرت انتخاب بیشتری برای ثبت تصاویر دلخواه تان‌ می‌دهد. دیافراگم بر عمق میدان و میزان ورودی نور در عکس نوزاد تاثیر گذار است.‌ می‌توانید با استفاده از تنظیمات دیافراگم، مخصوصاً برای نوزادانی که به دلیل تحرک زیاد از محدوده فوکوس خارج‌ می‌شوند پس زمینه را کم اثر یا محو کنید در حالی که سوژه حالت ثابتی دارد. با تنظیمات ایزو نیز‌ می‌توانید نویز و حالت شارپ تصاویر را مدیریت کنید.

اگر دیافراگم را در حالت بسته قرار‌ می‌دهید باید مراقب کیفیت یا شارپ شدن عکس باشید. معمولاً عکاسان برای عکاسی نوزادان سرعت شاتر بالاتر از ۱.۲۵۰ ثانیه را توصیه می‌کنند هر چند این مقدار عمومیت ندارد و ضروری نیست. استفاده از لنزهای با دیافراگم باز برای عکاسی نوزادن مناسب است.

تکنیک‌های موثر در عکاسی از نوزاد و نوزاد

 

اپلیکیشن‌های عکاسی کودکان در موبایل

اگر در منزل از کودکان عکس برداری‌ می‌کنید عکاسی با موبایل‌های به روز بهترین گزینه برای شماست. برای عکاسی در آتلیه هم دوربین‌های پیشرفته مانند اس ال آر گزینه مناسبی است. اگر با موبایل خود عکس برداری‌ می‌کنید‌ می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی که برای عکاسی کودکان طراحی شده است نیز استفاده کنید. انواع تم یا افکت در این اپلیکیشن‌ها به بهتر شدن کار نهایی شما کمک‌ می‌کند.

 

شات‌های پشت سر هم بگیرید

کودکان به سرعت حالات خود را تغییر می‌دهند. شاید دقایقی زحمت بکشید تا کودک را در یک حالت مناسب فیکس کنید اما به محض اینکه بخواهید دکمه دوربین را فشار دهید کودک از آن پوزیشن خارج شود؛ به سراغ بازی برود یا بهانه گیری کند. به همین دلیل لازم است که سرعت عمل داشته باشید و پشت سر هم عکس بگیرید.

 

محدودیت استفاده از فلاش در عکاسی نوزاد چیست؟

توصیه‌ می‌شود از فلاش برای عکاسی از نوزاد استفاده نکنید. زیرا نور فلاش برای چشم نوزادان مخاطره آمیز است در این حالت از فلاش برای نوزادان در حالتی که چشم‌هایشان بسته است یا خوابیده اند به صورت غیر مستقیم استفاده کنید.

 

صورتتان را پشت دوربین پنهان نکنید

هنگام عکاسی نوزادان سعی کنید بخشی از صورت شما معلوم باشد تا حس کنجکاوی نوزاد را برانگیزید که شما دقیقا مشغول چه کاری هستید. مطمئن باشید پوشاندن صورت شما با یک جسم سیاه بزرگ مثل دوربین هیچ جذابیتی برای نوزاد ندارد حتی برای آنان خسته‌کننده و گیج کننده است و ممکن است به سرعت از کادر شما خارج شوند. بنابراین اگر‌ می‌خواهید یک عکس بامزه از نوزاد در حالتی که به شما زل زده است را ثبت کنید حتماً دوربین را با فاصله از صورتتان بگیرید.

 

در برش عکس جسارت به خرج دهید

بعضی از عکاسان آماتور عادت دارند که هنگام عکاسی نوزادان تمام اجزای زمینه را در تصاویر بگنجانند تا تصویر کاملی از نوزادان ثبت کنند اما اگر عکاس مهارت لازم را داشته باشد به زیبایی‌ می‌تواند با برش قسمتی از کادر یا حتی اعضایی چون پا و… توجه مخاطب عکس را  به هدف خود مثلا صورت نوزاد جلب کند. برای این کار می‌توانید از تکنیک زوم هم استفاده کنید و با نزدیک شدن به نوزاد مثلاً دست‌ها یا پای او را در قاب خود قرار ندهید تا سایر عناصر برجسته تر نشان داده شود.

 

ترکیب بندی در عکاسی نوزادان

از دیگر نکات مهم عکاسی از نوزاد توان به نوع ترکیب بندی عکس‌ها اشاره کرد. همیشه قرار نیست سوژه شما وسط کادر باشد. برای ایجاد تصاویری جذاب، هیجان انگیز و متفاوت‌ می‌توانید سوژه خود را در خارج از مرکز قاب قرار دهید.

 

هم قد کودک شوید

برای عکاسی کودکان بهتر است هم سطح کودک شوید. این موضوع از لحاظ روانشناسی نکته بسیار مهمی ست و به سادگی‌ می‌تواند عکسبرداری شما از کودکان را راحت کند. پس در حین عکاسی کمی خم شوید و یا حتی بر روی زمین دراز بکشید. اگر قد شما با قد کودک برابر باشد تصاویری که از او ثبت‌ می‌کنید بسیار زیبا و جذاب خواهد بود.

 

اهمیت زمانبندی در عکاسی نوزاد چیست؟

نوزادان معمولا در ساعت‌های خاصی از روز حالات متفاوتی دارند پس بهتر است زمان مناسب برای عکاسی نوزاد را شناسایی کنید. شاید نوزاد شما از اینکه باید از خواب بیدار شود و بعد از خوردن صبحانه به آتلیه برود اصلا خوشحال نشود و تمام روز شما را برای گرفتن عکس ولو با یک لبخند ساده به زحمت بیاندازد. به همین دلیل بهتر است ببینید نوزاد شما در چه زمان‌هایی حال بهتری دارد و خوشحال است و همان زمان را برای عکاسی نوزادان انتخاب کنید.

 

استدیو طوس میزبان نوزادان شماست!

شما در این مطلب با موضوع عکاسی نوزادان از سایت استودیو طوس همراه ما بودید. چنانچه خواندید سعی کردیم نکات مهم عکاسی از نوزاد را برای ثبت بهتر دوران جذاب نوزادی عنوان کنیم. در پایان به والدین عزیز یادآوری‌ می‌کنیم برای داشتن عکس‌های زیباتر و باکیفیت تر از نوزادان خود سعی کنند ارتباط خوبی بین نوزاد و دوربین برقرار کنند تا هنگام قرار گرفتن در جلو دوربین‌های حرفه ای عکاسی استرس نگیرند و احساس امنیت لازم را داشته باشند.

 

سوالات متداول

1- تنظیمات دیافراگم به عکاسی از نوزادان پرتحرک چه کمکی‌ می‌کند؟

با استفاده از تنظیمات دیافراگم‌ می‌توان به راحتی پس زمینه را کم اثر یا محو کرد در حالی که سوژه حالت ثابتی دارد.

 

2- مناسب ترین لوکیشن عکاسی نوزادان کدام است؟

لوکیشن عکاسی نوزادان متفاوت است و بر اساس شرایط نوزاد و همچنین سلیقه والدین در فضاهای مختلفی از جمله فضای باز، منزل و آتلیه انجام‌ می‌گیرد.

 

3- استفاده از فلاش در عکاسی از نوزادان چه عوارضی دارد؟

فلاش برای عکاسی از نوزادان عوارضی ندارد اما توصیه‌ می‌شود از فلاش برای عکاسی از نوزاد استفاده نکنید. زیرا نور فلاش برای چشم نوزادان مخاطره آمیز است و بینایی فرزند شما را تهدید‌ می‌کند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *