مقالات عکاسی عروس و داماد

عکاسی عقد چیست و چه ضرورتی دارد؟

عکاسی عقد-طوس استودیو

عکاسی عقد در این روزها فراتر از ثبت تصاویر عروس و داماد در محضر یا تالار عروسی است. با پیشرفت تکنولوژی و ورود دوربین‌های حرفه‌ای k4، هلی شات و نرم افزارهای تخصصی ویرایش عکس به صنعت عکاسی، شیوه‌های مختلف تصویربرداری از مراسم‌های مختلف از جمله مراسم عقد نیز تغییر پیدا کرده است. قرار نیست با گفتن جمله «لطفاً لبخند بزنید» و بعد فشردن دکمه دوربین، کار عکاسی عقد تمام شود. این رفتار هرگز نشان دهنده تخصص عکاس عقد نیست. یک عکاس حرفه‌ای با تجهیزات و تکنیک‌های موثر به شما کمک‌ می‌کند عکس‌های متفاوت و خلاقی از مراسم عقد خود تهیه کنید. با ما در این مطلب از استودیو طوس همراه شوید تا درباره عکاسی عقد اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

عکاسی عقد چیست؟ چه ضرورتی دارد؟

عکاسی عقد شاخه‌ای از عکاسی است که در آن به وسیله تجهیزاتی مانند دوربین، لوازم نورپردازی و… از مراسم عقد زوجین عکسبرداری‌ می‌شود. برگزاری مراسم عقد از لحظات خوشایند و بخشی از روزهای مهم و خاطره انگیز برای هر زوج جوانی به شمار‌ می‌رود. این مراسم از دیرباز در سنت‌های مهم و محبوب ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است؛ به همین دلیل خیلی از خانواده‌‌ها برای آن اهمیت زیادی قائل هستند. در مراسم عقد به نوعی ازدواج و آغاز زندگی مشترک عروس و داماد رسمیت پیدا‌ می‌کند.

برخی از زوجین ترجیح می‌دهند که مراسم عقد باشکوهی داشته باشند و در آینده در صورت مساعد بودن شرایط جشن عروسی خود را برگزار کنند و یا به ماه عسل بروند. برخی هم برای صرفه جویی در هزینه‌های آغاز زندگی زناشویی، مراسم عقد و عروسی شان را در یک تاریخ برگزار‌ می‌کنند. در هر حال به دلیل اهمیت این مناسبت، عکاسی عقد نیز یکی از مهم‌ترین مراحل برگزاری مراسم عقد در فضای باز، محضر یا لوکیشن‌های اختصاصی عقد به شمار می‌رود.

 

آشنایی بیشتر با عکاسی عقد

یکی از مهمترین دغدغه‌های زوج‌های جوان و خانواده آنان پیدا کردن استودیویی است که بتوانند به راحتی به آن اعتماد کنند و ثبت این روز خاطره انگیز را به تخصص و تجربه آنان بسپارند. در حال حاضر آتلیه و استودیو‌های زیادی در سطح شهر در حال فعالیت و ارائه خدمات عکاسی برای عقد به خانواده‌های محترم و عروس و دامادهای عزیز هستند اما پیدا کردن بهترین آتلیه که دارای عکاسان حرفه‌ای و تدوین گران کارآزموده باشد کاری سخت است. به نوعی که در برخی مواقع به یک چالش بزرگ برای عروس و داماد‌‌ها تبدیل‌ می‌شود.

بهتر است قبل از نزدیک شدن به تاریخ برگزاری مراسم عقد، نسبت به پیدا کردن آتلیه عکاسی عقد اقدام کنید تا در روز مراسم استرس و نگرانی چندانی نداشته باشید. با این کار‌ می‌توانید با خیالی آسوده زیباترین و بزرگترین روز زندگیتان را در کنار خانواده جشن بگیرید و تمرکز خود را فقط بر روی امور شخصی مراسم قرار دهید.

انواع لوکیشن عقد

انتخاب لوکیشن عقد مانند انجام هماهنگی‌های لازم برای رزرو آتلیه عکاسی عقد از جمله مهمترین برنامه‌هایی است که قبل از برگزاری مراسم باید توسط عروس و داماد انجام شود. مراسم عقد در لوکیشن‌های مختلف از جمله محضر، تالار پذیرایی، دفترخانه و غیره برگزار‌ می‌شود. اگر در انتخاب لوکیشن برای برگزاری مراسم عقد خود تردید دارید‌ می‌توانید از خدمات مشاوران آتلیه عکاسی روز عقد کمک بگیرید تا با راهنمایی‌های لازم بهترین لوکیشن را به تفکیک منطقه برای تصویر برداری و عکس عقد به شما معرفی کنند.

عکاسی عقد محضری

برخی دفترخانه‌‌ها به زیبایی دیزاین شده‌اند و دارای سفره‌های عقد چشم‌نوازی هستند. بنابراین عروس و داماد در چنین محضرهایی نیاز به سفارش سفره عقد یا اجرای دکوراسیون ندارند. معمولاً در عقد محضری بزرگترهای فامیل و مهمترین اعضای خانواده عروس و داماد حضور پیدا می‌کنند. عروس و داماد باید برای روز مراسم آماده شوند و برای برپایی یک روز به یاد ماندنی، مدارک مورد نیاز خود مانند نتیجه آزمایش، اصل شناسنامه عروس و داماد، اصل شناسنامه شاهدین، شناسنامه پدر عروس را به همراه داشته باشند. اگر آتلیه عکاسی عقد خود را به درستی انتخاب کرده باشند کافیست باقی امور را به عکاس عقد خود واگذار کنند تا با کمک تجهیزات و دوربین‌های حرفه‌ای مراسم را پیش ببرند و عکاسی از مراسم عقد را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. هزینه عکاسی عقد محضری معمولا کمتر از عکاسی در سالن یا تالار عروسی برآورد‌ می‌شود.

عکاسی عقد محضری-طوس استودیو.

 

عکاسی عقد در سالن عروسی یا تالار پذیرایی

برگزاری مراسم عقد در تالار و باغ عروسی یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای زوج‌های امروزی است. بعد از اینکه عروس و داماد تاریخ و روز عقد خود را مشخص کردند‌ می‌توانند بنابر شرایط خود در سالن‌های مختلف یا فضاهای باز مراسم خود را برگزار کنند. بدین منظور باید حدود یک ماه قبل از تاریخ، نسبت به رزرو سالن یا تالار اقدام نمایند.

اگر زوج‌های مشترک تصمیم بگیرند مراسم خود را باشکوه و زرق و برق بیشتری برگزار کنند بهتر است بهترین تالار و باغ عروسی را در منطقه خود شناسایی و اقدامات لازم را برای رزرو آن انجام دهند. هر چه دکوراسیون و طراحی داخلی تالار‌‌ها بهتر باشد عکس عقد زیبا و بیادماندنی تری از مراسم ثبت‌ می‌شود.

عروس و دامادهای امروزی از هر روشی برای جذاب تر کردن و ایجاد خلاقیت در برگزاری مراسم عقد خود استفاده‌ می‌کنند. ممکن است بخواهند در یک فضای باز یا روف گاردن یا هر فضای دیگری نسبت به برگزاری مراسم خود اقدام نمایند. به هر حال تجربه برپایی چنین مراسمی در فضایی با وجود گلهای رنگارنگ، گیاهان سرسبز، حوضچه‌های آبی، فواره‌های روشن و نورانی، تمی رویایی و جذاب به مراسم عقد عروس و دامادهای عزیز‌ می‌دهد. استودیو طوس نیز در کنار شماست تا با گرفتن عکس عقد و فیلم‌های باکیفیت در این روز مهم، بهترین لحظات زندگیتان را در قاب تصویر جاودانه کند.

عکاسی روز عقد در فضای باز-طوس استودیو

 

چگونه عکاسی عقد با کیفیت تری داشته باشیم ؟

در روز عقد هر چند بهترین لباس‌‌ها را بپوشید؛ دسته گل خود را به زیبایی بیارایید، کیک بزرگ و باشکوهی سفارش دهید و مراسم خود را در یک لوکیشن بی نظیر برگزار کنید اما نتوانید خاطره این روز را به خوبی ثبت کنید همه چیز بعد از گذشت زمان از ذهن و خاطره شما محو‌ می‌شود. در واقع این عکاسان حرفه‌ای هستند که‌ می‌توانند تا پایان عمر روایت زیبایی از مهم‌ترین روز زندگی شما را در گوش‌تان به وسیله قاب تصاویری که‌ می‌آفرینند زمزمه کنند؛ عکس‌‌ها و تصاویری که با گذشت سال‌‌ها باز هم این قدرت را داشته باشند که لبخند رضایت را بر روی لبان شما جاری کند. در ادامه مطلب به مهمترین عواملی که باعث‌ می‌شود عکاسی عقد باکیفیت تری داشته باشید اشاره‌ می‌کنیم.

با عکاس در مورد عکس‌های ایده آل خود صحبت کنید

نظرات و ایده‌های خود را با عکاس آتلیه درباره سبک عکاسی عقد مورد علاقه خود مطرح کنید. شاید بخواهید با رنگ‌های روشن یا تم‌های رویایی و نوستالژیک تصاویر شما ثبت شود. هر ایده‌ای که دارید آن را برای داشتن یک عکاسی عقد خوب با کادر مجموعه استودیو در میان بگذارید. قطعا مشورت با عکاسان حرفه‌ای که سابقه ثبت تصاویر خاطره انگیز تعداد زیادی مراسم عقد را در کوله بار تجربیات خود حمل‌ می‌کنند به شما در انتخاب سبک عکاسی روز عقد و الهام گرفتن از ایده‌های عکاسی عقد کمک زیادی‌ می‌کند.

برنامه را با عکاس از روز قبل تنظیم کنید

ثبت مراسم عقد از برجسته ترین مراحل برگزاری این مراسم برای زوجین است؛ برای همین عروس و دامادها تمام تلاش خود را بکار‌ می‌گیرند تا برای داشتن بهترین عکس عقد این روز را باشکوه و بدون نقص برگزار کنند. برنامه ریزی دقیق و حساب شده برای برگزاری هر چه بهتر مراسم عقد موضوعی است که هر زوجی به راحتی از آن نمی گذرد. بنابراین هر برنامه‌ای که دارید آن را از روز قبل با عکاس خود تنظیم کنید.

از حرفه‌ای بودن عکاس مطمئن باشید

انتخاب عکاس ماهر و باسابقه برای حضور در مراسم عقد جز یکی از آیتم‌های مهم در برنامه‌ریزی‌های قبل از مراسم است و تا حدودی از چالش برانگیزترین دغدغه‌های زوجین به شمار‌ می‌رود. برای رهایی از این دغدغه هنگام انتخاب آتلیه عکاسی عقد باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید؛ از جمله:

 • سبک تصویربرداری عکاس
 • کیفیت ثبت تصاویر
 • شخصیت حرفه‌ای عکاس
 • قیمت عکاسی عقد 1401
 • تجربه کاری و سابقه عکاس
 • نحوه گفتمان عکاس درباره سبک عکاسی عقد

از تجهیزات حرفه‌ای استفاده کنید

مطمئنا تنها تجربه و تخصص عکاس عقد برای خلق تصاویر متفاوت و به یاد ماندنی کافی نیست بلکه استفاده از تجهیزات عکاسی پیشرفته مانند دوربین‌های به روز و حرفه‌ای نیز‌ می‌بایست یکی دیگر از ملاک‌های زوجین برای انتخاب آتلیه عکاسی از مراسم عقد باشد. البته توجه داشته باشید که کار به همین جا محدود نمی شود!

حتی اگر با یک آتلیه عکاسی عقد قرارداد ببندید که دارای بهترین دوربین‌های پیشرفته باشد اما خلاقیتی در گرفتن عکس عقد نداشته باشد تقریباً نمی توانید انتظار خروجی جذاب و متفاوتی را داشته باشید.

بنابراین خلاقیت و ایده پردازی در عکاسی عقد همچنین انتخاب لوکیشن، زاویه بندی مناسب و غیره جز آیتم‌های ضروری است که برای بهتر شدن عکس مراسم عقد به عروس و دامادهای عزیز کمک‌ می‌کند.

آنچه کیفیت خروجی عکسبرداری مراسم عقد در تالار و باغ عروسی با هر سبک و دکوراسیونی را تضمین‌ می‌کند تخصص عکاس، نورپردازی حرفه‌ای و استفاده از تجهیزات به روز و کارآمد است.

از تجهیزات حرفه‌ای استفاده کنید-طوس استودیو

استرس نداشته باشید

اگر‌ می‌خواهید مراسم عقدتان مانند یک خاطره خوش همیشه در ذهن شما برجسته باشد باید تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم انجام دهید. سعی کنید قبل از شروع مراسم عقد در یک فضای مناسب و آرام  از خانواده‌‌ها مشورت بگیرید؛ تمام جوانب کار از جمله مسائل فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی و… را بسنجید و بدون استرس و فشار روانی نسبت به انجام تشریفات قبل از مراسم مانند پیدا کردن آتلیه عکاسی عقد اقدامات لازم را انجام دهید.

مشغله‌های قبل از مراسم نباید باعث شود شما آرامشتان را از دست بدهید و دقت کافی را در انتخاب استودیو عکاسی برای عقد به خرج ندهید؛ یا اجازه دهید یک عکاس غیرحرفه‌ای و آتلیه‌ای که سابقه چندانی در عکاسی عقد ندارد بهترین روز زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت احتمالا تا سال‌های سال خود را سرزنش‌ می‌کنید و از اینکه نتوانستید یک آلبوم یا فیلم جذاب از چنین روزی برای خود ثبت کنید حسرت‌ می‌خورید.

از گفتگو‌های بحث بر انگیز خودداری نمایید.

هنگام انتخاب استودیو عکاسی عقد از جزئیات به سادگی عبور نکنید. بعد از اینکه استودیو مورد نظر خود را برای عکاسی عقد محضری انتخاب کردید باید مجوز و گواهینامه حرفه‌ای آتلیه را نیز بررسی کنید.  هر آتلیه‌ای که به شما هزینه‌ بالاتری اعلام کرد لزوما کار باکیفیت تری نیز به شما تحویل نمی دهد. بنابراین هیچگاه بالا بودن قیمت عکاسی عقد به معنی کیفیت بهتر خروجی و خلاقیت سبک‌های عکاسی نیست. اگر در روز عقد با بی‌تجربگی، بداخلاقی و بی‌حوصلگی عکاس خود مواجه شدید دیگر کاری از دستتان بر نمی‌آید و شما ثبت بهترین روز زندگیتان را از دست داده‌اید.

بنابراین به دور از گفتگوهای بحث برانگیز استودیویی را انتخاب کنید که شرایط مناسبی را برای عکاسی از مراسم عقد به کمک کادر حرفه‌ای و تجهیزات خود با قیمتی معقول و به صرفه برای شما فراهم کرده باشد.

خودتان باشید!

فرقی نمی کند به روز عقد خود نزدیک شده باشید یا مدت زیادی تا تاریخ برگزاری مراسم عقدتان مانده باشد. در هر حال خودتان باشید و بر اساس سلایق و بودجه خود و به دور از چشم و هم چشمی برای پیدا کردن مناسب ترین آتلیه عکاسی عقد در تهران اقدام کنید.

اگر اعتماد بنفس داشته باشید و به خودتان مسلط باشید عکاس عقد نیز‌ می‌تواند با آرامش و شناخت بیشتری ایده‌های عکس عقد خود را با شما در میان بگذارد تا تصاویر شما را به زیباترین و متفاوت ترین شکل ممکن ثبت کند؛ به نوعی که همیشه با نگاه کردن به آن، احساس عشق و علاقه در وجودتان دوباره زنده شود.

اگر از خودتان دور شوید حتی بهترین عکاس نیز نمی تواند با مطرح کردن ایده‌های عکاسی عقد محضری یا سایر لوکیشن‌‌ها به شما کمک کند تا ژست‌های خوبی بگیرید و روز عقد خود را به خاطره‌های بیاد ماندنی تبدیل کنید.

 ژست عکاسی‌های خوب داشته باشید

بهرحال هر محضری هر چند که شیک و به روز باشد اما با آتلیه عکاسی عقد تفاوت زیادی دارد. فقط یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند با معرفی چند ژست عاشقانه عکاسی برای روز عقد در چنین فضاهایی، یک محضر را به یک آتلیه عکاسی حرفه‌ای تبدیل کند. چرا که هر چند لوکیشن مهم است اما آنچه اهمیت بیشتری دارد کیفیت عکس ها، ایده‌های عکاسی عقد و خلاقیت عکاس و مهمتر از همه ژست‌هایی است که با کمک  و راهنمایی عکاسان به عروس و دامادها داده‌ می‌شود.

معرفی برخی از ژست‌های مناسب مراسم عقد برای عکاسی:

 • عکاسی از دستان عروس و داماد با حلقه
 • عکس از حلقه ازدواج سر سفره عقد
 • عکاسی کیک عقد
 • عکاسی هنگام امضا کردن سند ازدواج
 • عکاسی هنگام قرآن خواندن
 • عکاسی هنگام احساسی شدن عروس و داماد
 • عکاسی هنگام پاسخ بله دادن عروس و داماد

 

هزینه عکاسی عقد

علاوه بر سایر هزینه‌های برگزاری مراسم، یکی از چالش‌های عروس و داماد‌های عزیز قیمت عکاسی عقد است. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و به صورت ثابت یا ساعتی در استودیو‌های مختلف تعیین‌ می‌شود. به طور کلی قیمت عکاسی عقد در هر آتلیه متفاوت است البته برخی از استودیو‌های معتبر مانند استودیو طوس لیست قیمت عکاسی عقد را طبق تعرفه‌های مشخص و با جزئیات کامل بر اساس خدماتی که ارائه‌ می‌دهند به عروس و دامادهای عزیز اعلام‌ می‌کند.

جمع بندی

استودیو طوس با سال‌‌ها تجربه و حفظ حریم عروس و دامادهای محترم در زمینه عکاسی روز عقد موفق شده است با ارائه پکیج عقد طوس استودیو رضایت بسیاری از مشتریان خود را به طور کامل جلب کند. به همین دلیل پیشنهاد‌ می‌کنیم برای انتخاب بهترین آتلیه عکاسی عقد، استودیو طوس را در اولویت لیست خود قرار دهید. ما با کادری خوش برخورد، مشاورانی دلسوز، عکاسانی متخصص و در نهایت تجهیزات پیشرفته و دوربین‌های حرفه‌ای تمام شرایط را برای ثبت لحظات خاطره انگیز زندگی شما در روز عقد فراهم‌ می‌کنیم.

لازم به ذکر است کلیه فایل‌های عکس عقد با کیفیت اصلی به عروس و دامادهای عزیز تقدیم‌ می‌شود.

 

سوالات متداول

1- هزینه عکاسی عقد چقدر است؟

هزینه عکاسی عقد در هر آتلیه متفاوت است و بر اساس سابقه آتلیه، تخصص عکاس، تجهیزات عکسبرداری و نوع سفارش عروس و دامادهای عزیز محاسبه می شود.

 

2- مهمترین آیتم در عکاسی عقد چیست؟

علاوه بر تجهیزات حرفه ای عکسبرداری، خلاقیت عکاس عقد مهمترین آیتم در کیفیت و تفاوت عکسبرداری مراسم عقد است.

 

3- قیمت عکاسی عقد محضری چگونه محاسبه می شود؟

عکاسی عقد محضری نسبت به عکاسی در سایر لوکیشن ها مانند تالار پذیرایی یا عمارت خانه ها کمتر است و به پارامترهایی چون طول برگزاری مراسم و تعداد عکس ها بستگی دارد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *