مجله

عکاسی فرمالیته چیست؟

عکاسی فرمالیته-طوس استودیو

اگر می‌خواهید برای ساخت کلیپ عروسی خود عکس‌های دونفره زیبایی در وسط جنگل داشته باشید، بر روی صخره‌ها بنشینید، در دل کویر قدم بزنید یا در ساحل دریا بنشینید و به غروب آفتاب خیره شوید باید از خدمات عکاسی فرمالیته حرفه‌ای استفاده کنید. عکاسی فرمالیته رسم زیبایی برای تحقق رؤیاهای عروس و دامادها برای جذابیت فیلم و عکس عروسی آنان است که سالهاست به‌جز مهمی از تشریفات مراسم عروسی تبدیل شده است.

 

عکاسی فرمالیته چیست؟ چه مزایایی دارد؟

عکاسی فرمالیته نوعی پیشکاری یا مراسم تشریفاتی است که قبل از برگزاری جشن اصلی عروسی برگزار می‌شود. هدف از فرمالیته عروس عکسبرداری و تصویربرداری از زوجین در لوکیشن‌های مختلف از جمله طبیعت فضای باز عمارت خانه‌ها باغ ساحل جنگل و غیره برای تکمیل خدمات فیلم و تصاویر روز اصلی مراسم است.

عکاسی فرمالیته مزایای مختلفی دارد؛ از جمله اینکه عروس و داماد در یک زمان مشخص در محیطی آرام و به دور از استرس‌های روز اصلی مراسم، تصاویر خود را ثبت می‌کنند؛ در نتیجه چون از قبل عکس و فیلم‌های خود را در روز فرمالیته گرفته‌اند دیگر نگران کمبود وقت و یا نرسیدن به مراسم اصلی نیستند. زوجین این فرصت را دارند که در روز فرمالیته بهترین ژست‌های عاشقانه را با هم بگیرند و با تکرار و تمرین خود را برای روز اصلی مراسم آماده کنند.

 

مراحل اجرای عکاسی فرمالیته حرفه‌ای

نتیجه عکاسی فرمالیته حرفه‌ای در بهتر شدن و جذابیت خروجی نهایی آلبوم و کلیپ‌های عروسی تأثیر چشمگیری دارد. برای این منظور عروس و داماد ابتدا با توجه به معیارها و سلایق و همچنین هزینه‌ای که برای عکاسی فرمالیته اختصاص داده‌اند آتلیه مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. بعد از بستن قرارداد با توجه به شرایط عروس و داماد و لوکیشنی که انتخاب کرده‌اند، یک روز مشخص که فاصله معینی با تاریخ برگزاری مراسم اصلی عروسی دارد برای اجرای فرمالیته عروس تعیین می‌شود. در این روز هم کادر فیلمبرداری آتلیه و هم عروس و داماد برای ثبت تصاویر و ضبط فیلم در لوکیشن مورد نظر حاضر می‌شوند.

عروس و داماد می‌توانند از استایل‌های مختلفی برای عکاسی فرمالیته زیبا استفاده کنند. به عنوان مثال لباس مجلسی و اسپرت یا حتی لباس روز اصلی مراسم را بپوشند و با ژست‌های مختلف جلوی دوربین عکاسی فرمالیته حاضر شوند.

 

هزینه و قیمت عکاسی فرمالیته 1401

هر آتلیه با توجه به آیتم‌های سفارشی عروس و داماد و سطح کیفی خدمات خود مبالغ مختلفی را برای قیمت عکاسی فرمالیته حرفه‌ای اعلام می‌کند. برخی از مهمترین عوامل تأثیر گذار در قیمت عکاسی فرمالیته 1401 عبارت است از:

 • لوکیشن مورد نظر
 • هزینه آرایشگاه
 • هزینه‌های آتلیه
 • هزینه رفت و آمد
 • هزینه‌های جانبی

سابقه آتلیه و تخصص عکاسان نیز عامل مؤثر دیگری بر قیمت عکاسی آتلیه است. برخی از عروس و دامادها نیز با توجه به وقت، شرایط یا هزینه‌های مختلف ترجیح می‌دهد عکاسی فرمالیته آنها در همان مکان عروسی یا تالار عروسی برگزار شود. در این صورت قیمت عکاسی فرمالیته در مقایسه با انواع دیگر کمتر است.

 

از چه لباس‌هایی در فرمالیته استفاده کنیم؟

خیلی از عروس و دامادها می‌خواهند بدانند در عکاسی فرمالیته چه پوشش و استایلی بهتر است؟ برای انتخاب لباس مناسب عکاسی فرمالیته حرفه‌ای آنچه مهم است تناسب مدل و رنگ لباس با نوع لوکیشن، راحتی عروس و داماد در لباس و زیبایی آن است.

یکی از گزینه‌های که هنگام انتخاب لباس فرمالیته باید در نظر داشته باشید هماهنگی رنگ لباس با تم فصل مورد نظر است. برای ایجاد ترکیبی بی نظیر مثلاً رنگ سفید، سبز یا صورتی در بهار و رنگ زرد و نارنجی در فصل پاییز ترکیب بسیار خوبی در عکس‌های شما ایجاد می‌کند. رنگ‌های تیره نیز برای ساحل دریا به دلیل رنگ روشن دریا جذابیت خاصی دارد. به طور کلی استفاده از رنگ‌های ملایم به جای رنگ‌های خشن ظاهر عکس‌های شما را بهتر می‌کند.

در برخی آتلیه‌ها که خدمات عکاسی فرمالیته زیبا و حرفه‌ای را ارائه می‌دهند مشاوران و عکاسان زبده با توجه به تم روز فرمالیته و لوکیشن مورد نظر، مشاوره و پیشنهادهای لازم را در زمینه انتخاب لباس مناسب روز فرمالیته به عروس و داماد ارائه می‌دهند.

 

لباس‌های مناسب برای خانم‌ها در عکاسی فرمالیته

انتخاب لباس عروس کاملاً سلیقه‌ای است. برخی از عروس خانم‌ها ترجیح می‌دهند لباس روز اصلی مراسم خود را امتحان کنند؛ با آن برقصند و جلوه آن را در عکس‌های خود ببینند. هیچ مانعی برای پوشیدن لباس اصلی مراسم در روز عکاسی فرمالیته وجود ندارد. البته بهتر است برای ایجاد تفاوت با نتیجه عکاسی روز اصلی، خانم‌ها بیشتر از لباس‌های مجلسی، تیپ‌های اسپرت و ساحلی و غیره استفاده کنند.

لباس فرمالیته عروس برای خانم‌ها

 • لباس عروس
 • دامن سفید بلند
 • لباس‌های حریر مجلسی
 • کلاه‌های کتانی سفید
 • کفش پاشنه بلند
 • لباس طلایی
 • لباس‌های سفید بلند

 

لباس‌های مناسب برای آقایان در عکاسی فرمالیته

داماد نیز می‌تواند در روز فرمالیته از لباسی غیر از لباس اصلی خود در مراسم روز عروسی استفاده کند. تیپ‌های اسپرت، ساحلی و کژوال برای عکاسی فرمالیته زیبا مناسب است.

لباس فرمالیته عروس برای آقایان

 • کت و شلوار، کراوات
 • پیراهن و شلوار با پاپیون
 • پیراهن و شلوار با ساسبند
 • تیشرت و شلوار
 • شلوارک همراه با پیراهن دکمه باز
 • کلاه در مدلهای مختلف

 

لوکیشن‌های جذاب برای عکاسی فرمالیته

ممکن است تا تاریخ برگزاری مراسم شما چیزی نمانده باشد و هنوز آتلیه مورد نظر خود را پیدا نکرده‌اید. اگر در انتخاب خود وسواس زیادی به خرج می‌دهید به شما حق می‌دهیم. چون تعداد آتلیه‌ها زیاد است و از طرفی پکیج‌های مختلف، خدمات متنوع و لوکیشن هایی که می‌توانید برای عکاسی فرمالیته حرفه‌ای انتخاب کنید تقریباً شما را گیج کرده است!

به هر حال رویداد عروسی مهمترین بخش زندگی شما است، پس حساسیت شما کاملاً قابل درک است. همکاران ما در مجموعه استودیو طوس با بهترین خدمات، ارائه قیمت‌های مناسب و استفاده از تجهیزات حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند تا عکس‌ها و فیلم‌های بی نظیری از روز فرمالیته و همچنین روز مراسم اصلی خود ثبت و ضبط کنید.

لوکیشن‌های جذاب برای عکاسی فرمالیته-طوس استدیو

چه زمانی برای فرمالیته اقدام کنیم؟

اگر می‌خواهید از مزایای روز فرمالیته برای بهتر شدن خروجی نهایی تصاویر و فیلم‌های جشن عروسی خود استفاده کنید بهتر است زودتر دست به کار شوید و آتلیه مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر دست روی دست بگذارید ممکن است کار از کار بگذرد و زمانی که آتلیه مناسب را پیدا می‌کنید تمام وقت‌های آن رزرو شده باشد. در این شرایط شما دوباره مجبورید تمام مراحل جستجوی خود را دوباره ادامه دهید.

بهترین زمان برای قرارداد با آتلیه دو ماه قبل از برگزاری مراسم اصلی است. در این صورت دست شما باز است که برای استفاده از پکیج‌های مختلف در تاریخ مورد نظر خود نسبت به رزرو اقدام کنید.

انتخاب فصل عکاسی فرمالیته هم به سلیقه شما و شرایطتان بستگی دارد. ببینید کدام فصل را بیشتر می‌پسندید؟ برگ ریزان پاییزی بیشتر شما را بر سر ذوق می‌آورد یا گلهای بهاری؟ شاید هم بخواهید یک روز سرد زمستانی را برای عکاسی فرمالیته خود انتخاب کنید! در هر حال این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است و به شرایط عروس و داماد بستگی دارد.

 

با انواع عکاسی فرمالیته آشنا شوید

عکاسی فرمالیته اختصاصی

عکاسی فرمالیته اختصاصی در لوکیشن مشخص و در بازه زمانی که خود عروس و داماد انتخاب می‌کنند برگزار می‌شود. بدین ترتیب که عروس و داماد همراه با کادر عکسبرداری و فیلمبرداری آتلیه در لوکیشن مورد نظر خود از جمله کویر، جنگل، باغ، عمارت و… حاضر می‌شوند و عکس‌های فرمالیته خود را می‌گیرند. مدت این نوع عکاسی فرمالیته حرفه‌ای محدود است.

تور عکاسی فرمالیته

نوع دیگری از عکاسی فرمالیته در قالب تور یا سفرهای چند روزه است. شما می‌توانید برای گرفتن عکس‌های خود به هر منطقه‌ای از جنگل‌های شمال گرفته تا ساحل‌های زیبای جنوب کشور یا حتی شهرهای خارج از مرزهای ایران مانند ترکیه سفر کنید و عکس‌های فرمالیته خود را بگیرید. معمولاً در پکیج فرمالیته تور قیمت‌ها شامل هزینه رفت و آمد، هزینه میکاپ آرتیست، هزینه اقامت و غیره نیز می‌شود. بازه برگزاری تور فرمالیته توسط آتلیه اعلام می‌شود و عروس و داماد باید تاریخ مورد نظر خود را در این بازه زمانی رزرو کنند.

 

سبک‌های گوناگون در عکاسی فرمالیته

عکاسی فرمالیته در سبک‌های مختلفی با توجه به سلیقه عروس و داماد ارائه می‌شود. آیا تا بحال وقتی در یک مراسم عروسی شرکت کرده‌اید سبک کلیپ عروس و داماد توجه شما را جلب کرده است؟ یا احساس کرده‌اید که برخی تصاویر و کلیپ‌های فرمالیته مطابق با سلیقه شما نیست؟ انتخاب سبک عکاسی فرمالیته زیبا کاملاً شخصی است و بستگی به علاقمندی‌های شما دارد. به طور کلی انواع عکاسی فرمالیته حرفه‌ای عبارتند از:

 عکاسی رئال

در این روش شما بدون هیچ گونه ژست مصنوعی در جلوی دوربین ظاهر می‌شوید؛ کاملاً خودتان هستید، با همدیگر صحبت می‌کنید، راحت قدم می‌زنید، با هم می‌رقصید و عاشقانه همدیگر را تماشا می‌کنید. عکاس نیز تلاش می‌کند از لحظات طبیعی و نچرال شما عکاسی و فیلمبرداری کند.

عکاسی رئال-طوس استودیو

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در عکاسی فرمالیته درست نقطه مقابل عکاسی رئال است. این نوع عکاسی هر چند جزء قدیمی‌ترین سبک‌های عکاسی فرمالیته عروس و داماد است اما باز هم طرفداران خاص خود را دارد. در این روش عکاسان به عروس و داماد ایده‌هایی برای گرفتن ژست‌های عاشقانه ارائه می‌دهند؛ به آنها می‌گویند چگونه قدم بزنند، بنشینند، از چه زاویه‌ای به همدیگر نگاه کنند و چگونه هم را در آغوش بگیرند. اگر آتلیه طرف قرارداد شما عکاسان حرفه‌ای را به کار گرفته باشد مطمئناً خلاقیت‌هایی که در ارائه ژست‌های عکاسی فرمالیته به خرج می‌دهند کیفیت و جذابیت خروجی عکاسی فرمالیته شما را متفاوت می‌کند.

عکاسی دراماتیک

عنصر اصلی در عکاسی دراماتیک نور، هنر، خلاقیت و ایده پردازی است. تمام این عوامل جلوه‌ای هنری و دراماتیک به عکس‌های عروسی شما برای ساخت کلیپ فرمالیته می‌دهد. عکاسی در لحظات زیبای غروب خورشید نوعی عکاسی دراماتیک برای روز فرمالیته است.

عکاسی آرتیستی

سبک دیگری از عکاسی فرمالیته زیبا که تخصص در آن حرف اول را می‌زند عکاسی آرتیستی است. در این سبک به صورت کاملاً حرفه‌ای از تکنیک‌های مختلف و به روزی برای ژست رئال یا کلاسیک عروس و داماد استفاده می‌شود. سبک نورپردازی، لوکیشن‌های خاص، ادیت حرفه‌ای، نوع دکور و طراحی صحنه از جمله مهمترین عوامل در عکاسی آرتیستی است. شاید شما هم این سبک را در کلیپ‌های فرمالیته سلبریتی‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی به وفور دیده باشید.

عکاسی لاکچری

این نوع عکاسی فرمالیته حرفه‌ای برای قشر خاصی از عروس و دامادها ارائه می‌شود؛ هزینه آن زیاد است و از سطح کیفیت خدمات بالایی برخوردار است. برای استفاده از خدمات عکاسی لاکچری یا سلطنتی پول زیادی باید پرداخت کنید. اکسسوری‌های لوکس از جمله استفاده از کالسکه با اسب، کشتی و غیره بخش جدایی ناپذیر عکاسی لاکچری در روز فرمالیته است.

عکاسی لاکچری-طوس استودیو

عکاسی وینتج

اگر می‌خواهید سوار یک ماشین زمان شوید و به گذشته‌های دور در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی بروید انتخاب سبک عکاسی وینتیج را برای عکاسی فرمالیته به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اجرا کردن این ایده می‌توانید از سبک‌های آرایش خاص در دهه‌های 50 و 60 ، اکسسوری و سبک لباس‌های آن دوران از کلاه تا دستکش و کفش استفاده کنید. لوکیشن‌های نوستالژیک به شما کمک می‌کند عکاسی وینتج شما واقعی‌تر به نظر بیاید. استفاده از وسایلی مانند گرامافون، ساز‌های قدیمی، ماشین‌های قدیمی و… در عکاسی وینتج رایج است.

 

ژست‌های عکاسی فرمالیته

بعد از لوکیشن عکاسی مهمترین نکته در روز فرمالیته انتخاب ژست عکاسی فرمالیته زیبا متناسب با این روز خاص است. عکاسان حرفه‌ای بر اساس لوکیشن پیشنهادهای خوبی برای گرفتن بهترین ژست‌ها به عروس و داماد پیشنهاد می‌دهند. اگر خودتان نیز ایده‌ای در سر دارید آن را حتماً با عکاس خود در میان بگذارید. البته برخی از عکاسان سبک مخصوص خود را دارند و شاید عقیده‌ای به نظرات عروس و داماد نداشته باشند. بنابراین حتماً قبل از برگزاری روز فرمالیته درباره ایده‌های خود صحبت کنید و ببینید آیا می‌توانید به توافق لازم با عکاس خود برسید یا خیر؟!

 سعی کنید قبل از برگزاری عکاسی فرمالیته آلبوم آتلیه مورد نظر خود را ببینید. شاید ژست خاصی نظر شما را جلب کرد و بخواهید آن را برای روز فرمالیته خود نیز اجرایی کنید. فراموش نکنید هر چه شما در این روز لباس‌های شیکی بپوشید، بهترین لوکیشن را انتخاب کنید، وقت زیادی بگذارید و پول زیادی برای دریافت خدمات فرمالیته پرداخت کنید اما نتوانید بهترین ژست عکاسی فرمالیته را بگیرید نتیجه چندانی در کیفیت نهایی کار شما ایجاد نخواهد شد و نمی‌توانید یک خروجی متفاوت و خلاقانه داشته باشید.

 

پکیج‌های عکاسی فرمالیته

عکاسی و فیلمبرداری در روز اصلی مراسم شما را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کند؛ پس کار را در روز فرمالیته تمام کنید و با انتخاب پکیج‌های عکاسی فرمالیته زیبا خیال خودتان را از بابت هر گونه دغدغه یا اتفاق غیر قابل پیش بینی در روزاصلی مراسم راحت کنید. انواع پکیج عکاسی فرمالیته حرفه‌ای بر اساس خدمات زیر در استودیو طوس به عروس و دامادها ارائه می‌شود:

 1. پکیج فرمالیته تهران
 2. پکیج فرمالیته قشم
 3. پکیج فرمالیته گرمسار
 4. پکیج فرمالیته چابهار
 5. پکیج فرمالیته شمال

 

آشنایی بیشتر با وسایل مورد نیاز برای عکاسی فرمالیته

خیلی از عروس و دامادها می‌خواهند بدانند در روز فرمالیته به چه لوازمی نیاز دارند. بجز لباس‌هایی که برای این روز انتخاب کرده‌اید می‌توانید اکسسوری‌های مورد علاقه خود را نیز به همراه داشته باشید. دیگر وسایل مورد نیاز برای عکاسی فرمالیته زیبا عبارتند از:

 • دسته گل عروس
 • کفش مناسب
 • اکسسوری‌های پیشنهادی (عینک آفتابی، کلاه، زیورآلات و…)

 

سخن پایانی

اجرای فرمالیته بهترین فرصت برای بهتر شدن عکس و فیلم‌های روز عروسی است و به زوجین این امکان را می‌دهد تا این روز به یاد ماندنی را به بهترین شکل ممکن تا همیشه در آلبوم تصایر خود ضبط کنند. شما در این مطلب از استودیو طوس همراه ما بودید. برای اطلاع از خدمات عکاسی فرمالیته، قیمت ها و مشاهده نمونه کارها می‌توانید به سایت استودیو طوس سری بزنید و یا با مشاوران این مجموعه از طریق شماره‌های درج شده بر روی سایت استودیو طوس در تماس باشید.

 

سؤالات متداول

1- برای عکاسی فرمالیته چقدر آرایش داشته باشیم؟

انتخاب سبک آرایش در روز فرمالیته به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد. می‌توانید سبک آرایش روز اصلی مراسم را داشته باشید یا برای تنوع از سبکی متفاوت استفاده کنید. به عنوان مثال اگر مدل موهایتان در روز اصلی عروسی قرار است بسته باشد موهای خود را در روز فرمالیته باز بگذارید.

2- برگزاری فرمالیته عروس چه ضرورتی دارد؟

هدف از فرمالیته عروس عکسبرداری از زوجین در لوکیشن‌های مختلف از جمله طبیعت فضای باز عمارت خانه‌ها باغ ساحل جنگل و غیره برای تکمیل خدمات فیلم و تصاویر روز اصلی مراسم است.

3- عکاسی فرمالیته عروسی اختصاصی چیست؟

عکاسی فرمالیته اختصاصی در لوکیشن مشخص داخل یا خارج از کشور و در بازه زمانی که خود عروس و داماد انتخاب می‌کنند برگزار می‌شود.

4- در عکاسی فرمالیته چه پوشش و استایلی بهتر است؟

برای انتخاب لباس مناسب عکاسی فرمالیته حرفه‌ای آنچه مهم است تناسب مدل و رنگ لباس با نوع لوکیشن، راحتی عروس و داماد در لباس و مهمتر از همه سلیقه شخصی عروس و داماد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *